پمپ تزریق اسید: عملکرد، نصب و نگهداری

پمپ تزریق اسید استخر دارای کارکرد دوگانه است: در درجه­ ی اول، اسید را در صورت لزوم به داخل لوله تزریق می­کند تا سطح pH استخر بالانس شود. کارکرد دوم نیز مربوط به زمانی است که پمپ سیرکولاسیون خاموش باشد. در این حالت، پمپ با تزریق اسید به سلول، رسوبات انباشته شده روی الکترودها و میان آنها را می­زداید.

در دستگاه کلرزن نمکی، مقادیر سطح pH به طور مداوم کنترل می­شود. هنگامی که سیستم احساس کند که سطح pH آب در حال پایین آمدن از سطح مورد نظر است، پمپ تزریق اسید را فعال کرده و pH آب را بالانس می­کند.

در هنگام نصب پمپ تزریق اسید استخر، ظرف اسید باید درون محفظه­ای برای جمع­آوری قطرات سرریز شده (spill container) قرار گیرد تا از افتادن ظرف یا نشتی آن جلوگیری شود. پمپ اسید نباید در ارتفاعی بالاتر از ۱ متر از ظرف اسید نصب شود و لوله منتهی به ظرف باید تا حد امکان کوتاه باشد. تحت هیچ شرایطی نباید تجهیزاتی نظیر مبلمان، لوازم ورزشی یا سایر وسایلی که به استخر مربوط نیستند را در موتورخانه­ی استخر و نزدیک ظرف اسید نگهداری کرد. همچنین حتما قبل از ورود به موتورخانه، مطمئن شوید که موتورخانه به درستی تهویه شده تا از صدمات ناشی از بخارات اسیدی جلوگیری شود. حتما اطمینان حاصل کنید که محفظه اسید یا پمپ تزریق اسید را جایی دور از دسترس کودکان قرار داده­اید.

هنگام تعمیر پمپ تزریق اسید باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • قبل از تماس با پمپ تزریق اسید، دست­ها، چشمان و لباس خود را بپوشانید.
  • هر ۱۸۰ روز یکبار یا در آغاز هر فصل، لوله داخلی را تعویض کرده و شیر پمپ تزریق اسید را چک کنید. اینکار برای عملکرد صحیح پمپ ضروری است.
  • در صورت امکان از اسید با غلظت پایین (۲۰٪) استفاده کنید. در صورت نیاز، اسید را در ظرف رقیق کنید.
  • همیشه اسید را به آب اضافه کنید نه آب را به اسید.

حالا می­توانید با خیال راحت در آبی تمیز شنا کنید!

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!