روکش خورشیدی استخر

راهنمای کامل روکش خورشیدی استخر

روکش خورشیدی استخر، دمای آب را در انواع استخرها افزایش داده و دما را بالا نگه می­دارد. استفاده از روکش خورشیدی استخر همچنین باعث می­شود که هزینه­ ی انرژی مصرفی کاهش پیدا کند، تبخیر آب به حداقل برسد، گرمای استخر حفظ شود و میزان مصرف مواد شیمیایی هم کاهش یابد.

روکش خورشیدی استخر چیست

حتی اگر استخر را با روکش نپوشانید هم آب استخر مقدار قابل توجهی از نور خورشید را جذب می­کند. به طور مثال، استخری گچی با عمق متوسط ۱.۵ متر، تقریباً ۶۰ درصد انرژی خورشید را جذب می­کند. این میزان انرژی، دمای آب استخر را در آفتاب ظهر تقریباً هر ساعت حدود ۷.۰ درجه فارنهایت گرم می­کند.

اما جذب گرما از نور خورشید به دلیل تبخیر آب بی اثر می­شود. تبخیر آب، به دمای آب استخر و هوا، وزش باد و رطوبت بستگی دارد. به ازای هر ۶۰ سانت آبی که تبخیر می­شود، دمای آب استخر در حدود ۵ درجه فارنهایت کاهش می­یابد.

روکش خورشیدی استخر، انرژی خورشید را جذب کرده و آن را مستقیماً به آب استخر منتقل می­کند تا آب گرم بماند. بسته به محل زندگی شما، ممکن است روکش خورشیدی استخر نتواند آب را به اندازه­ ی هیتر برقی یا گازی گرم نگه دارد اما با کاهش تبخیر آب باعث صرفه­ جویی در هزینه­ های شما می­شود.

آیا روکش خورشیدی استخر واقعاً مؤثر است

بله! هر بار که بخشی از آب استخر بیرون پاشیده شده یا تبخیر می­شود، باید استخر را با آب تازه پر کنید و گرم کردن آب اضافه شده به استخر مستلزم مصرف انرژی است. روکش خورشیدی استخر با کاهش تبخیر به حفظ گرمای آب کمک می­کند. همچنین روکش­ های خورشیدی مثل ذره بین عمل کرده و اثر گرم شدن آب استخر بر اثر تابش نور خورشید را تقویت می­کنند.

روکش خورشیدی استخر بهتر است چه رنگی باشد

روکش­ های خورشیدی استخر در ضخامت­ های مختلفی موجود هستند:

روکش ­های خورشیدی آبی رنگ در دو ضخامت موجود هستند: ضخامت ۴ میل که بسیار ضعیف است و حدود ۱ سال دوام می ­آورد و ضخامت ۸ میل که مستحکم و بادوام است و ۱ تا ۲ سال عمر می­کند.

روکش ­های خورشیدی شفاف در دو ضخامت موجود هستند: ضخامت ۱۲ میل که مستحکم و بادوام است و ۳ تا ۴ سال عمر می­کند و ضخامت ۱۶ میل که مستحکم ­ترین و بادوام ترین نوع روکش است و ۵ تا ۱۰ سال دوام می ­آورد.

روکش ­های خورشیدی شفاف، استخر را بهتر از روکش ­های خورشیدی آبی رنگ گرم می­کنند زیرا شفاف بودن آنها باعث می­شود که نور خورشید بیشتری به آب استخر نفوذ کند. البته روکش ­های خورشیدی آبی تیره هم از نظر حفظ گرما بسیار عالی عمل می­کنند. اگر به درستی از روکش مراقبت کنید، روکش­ های سبک هم تا سالها برایتان کار می­کند.

چگونه روکش­ خورشیدی را روی سطح استخر پهن کنیم

اولین باری که “روکش خورشیدی” را از بسته بندی خارج می­کنید، ممکن است بد بار و دست و پا گیر باشد اما این مسئله به راحتی برطرف می­شود. ابتدا روکش را کنار استخر باز کنید و آن را از سمتی که حباب دارد، روی استخر بکشید. حبای ها باعث می­شوند که روکش روی آب استخر شناور بماند و علاوه بر این، بسته به رنگ و نوع روکش، همچون ذره بین عمل کرده و استخر شما را گرم می­کنند.

احتمالاً روکش از طرفین استخر شما آویزان می­شود، به خصوص اگر استخر شما شکل خاصی داشته باشد. از قیچی­ های چند منظوره برای برش دادن قسمت اضافی استفاده کنید تا روکش داخل استخر جا بگیرد.

نکته: هنگام برش دادن روکش، در قسمتی از روکش که در محل اسکیمر استخر قرار می­گیرد یک زبانه­ ی پنج یا شش سانتی بگذارید تا بتوانید روکش را در لبه­ ی اسکیمر فرو کنید. اینکار به شما این امکان را می­دهد که قبل از برداشتن روکش، آشغال­ ها جمع شده روی آن را به داخل اسکیمر هل دهید.

بهتر است هر زمان که در استخر شنا نمی­کنید، آن را با روکش خورشیدی بپوشانید. بهترین زمان برای پوشاندن استخر با روکش، در طول روز است چرا که عملکرد روکش­ ها به نور خورشید متکی است. با این وجود، اگر روکش در طول شب هم روی استخر پهن باشد، از تبخیر آب و هدررفت گرما جلوگیری می­کند.

نکته: اصلا ایرادی ندارد که وقتی استخر را با روکش خورشیدی پوشانده­ اید، پمپ تصفیه استخر را روشن کنید.

در طول روز، پیش از آنکه وارد استخر شوید، روکش را جمع کنید و سعی کنید بلافاصله بعد از اینکه شنایتان تمام شد، دوباره روکش را روی استخر پهن کنید.

چگونه روکش را از روی استخر برداریم

اگر استخرتان بزرگ است یا اگر اغلب در استخرتان شنا می کنید، کار سختی است که هربار که در استخر شنا می­کنید روکش را از سطح استخر بردارید. یک راه حل این است که روکش را به قسمت­ های کوچکتر برش دهید و هربار که می­خواهید در استخر شنا کنید، فقط چندتا از قسمت­ ها را از روی استخر بردارید. اگر هم نمی­خواهید روکش را ببرید، می­توانید جمع­ کننده­ی روکش استخر تهیه کنید.

جمع­ کننده­ی روکش برای انواع استخر مناسب است. جمع­ کننده، یک طرف استخر قرار داده می­شود. روکش را از یک طرف به جمع­ کننده وصل می­کنند و با چرخاندن دسته­ ی جمع­ کننده، روکش را از روی استخر جمع می­کنند.

بعضی از جمع­ کننده­ های روکش، چرخ­دار هستند و شما می­توانید بعد از اینکه روکش را جمع کردید، جمع کننده را کنار بگذارید. بعضی دیگر از جمع­ کننده­ ها هم به صورت دائمی به لبه­ ی استخر وصل می­شوند. اینکه کدام نوع برای شما مناسب­تر است، بیشتر بستگی به این دارد که چقدر اطراف استخرتان فضا دارید.

اگر جمع ­کننده­ ی روکش ندارید، روکش را به صورت آکاردئونی جمع کنید. به این صورت که روکش را هربار به اندازه­ ی یک متر و ۲۰ سانت برگردانید و بعد آن قسمت از وسط تا کنید. کل روکش را به همین صورت تا کنید. با این روش می­توانید در صورت لزوم، هر بخش کوچک را قبل از تا کردن بشویید.

نکته مهم: قبل از اینکه کسی در استخر شنا کند، حتما روکش را کاملاً از روی استخر بردارید. اگر روکش را نصفه و نیمه جمع کنید یا فقط از وسط تا کنید، برای شناگران، به خصوص برای کودکان و حیوانات خانگی کوچک خیلی خطرناک است چون ممکن است زیر روکش گیر کنند.

نکته: اگر روکش خورشیدی استخر را به طور موقت برداشته اید، حتما روی آن را بپوشانید یا آن در سایه بگذارید تا روکش بیشتر دوام بیاورد.

چگونه روکش خورشیدی را در پایان فصل شنا جمع کنیم

در پایان فصل شنا، زمان آن فرا می­رسد که روکش خورشیدی را جمع کنید و استخرتان را با روکش زمستانی بپوشانید. قبل از جمع کردن روکش خورشیدی، باید آن را تمیز کنید و بگذارید کاملاً خشک شود.

برای تمیز کردن روکش خورشیدی، آن را از سطح استخر بردارید و روی یک سطح نرم مانند چمن پهن کنید. اگر روکش را روی آسفالت پهن کنید، ممکن است به حباب­ های روکش آسیب وارد شده و روکش دیگر نتواند به خوبی روی آب شناور بماند.

بعد از اینکه روکش را کاملاً پهن کردید، خاک، جلبک یا هرچیزی که روی روکش جمع شده را با استفاده از یک جاروی نرم یا برس و آب تمیز کنید و بعد روکش را آب بکشید. سپس روکش را با دستمال یا با دستگاه دمنده­ ی هوا خشک کنید یا آن را آویزان کنید تا خشک شود.

نکته: هرگز نگذارید روکش روی چمن بماند تا خشک شود چراکه اینکار، چمن را خراب می­کند.

بعد از اینکه روکش خورشیدی را شستید و خشک کردید، آن را دور جمع­ کننده ­ی روکش رول کنید. برخی از جمع­کننده­ های روکش دارای کیسه ­ی محافظ هستند که در برابر رطوبت و اشعه­ی فرابنفش خورشید مقاوم است. بنابراین اگر جا ندارید و نمی­توانید جمع ­کننده را در محلی سرپوشیده بگذارید، می­توانید آن را در خارج از منزل نگهداری کنید. اگر جمع ­کننده ­ی شما کیسه­ ی محافظ نداشت، حتما یکی تهیه کنید.

اگر جمع­ کننده ندارید و روکش را تا می­ کنید، آن را در محفظه ­ای با در محکم قرار دهید تا آفات، روکش از بین نبرند. سپس ظرف را در جایی خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگه دارید تا از آب رفتن روکش جلوگیری شده و محفظه ­ی پلاستیکی هم از بین نرود.

پنج مزیت استفاده از روکش خورشیدی

روکش­ های خورشیدی علاوه بر گرم کردن آب استخر، باعث صرفه­ جویی در هزینه ­ها هم می­شوند.

۱- روکش­های خورشیدی گرما را انتقال می­دهند

اگر یک تکه پلاستیک حبابدار ساده را روی سطح آب استخر خود پهن کنید، حباب های کوچک مثل ذره بین عمل کرده و گرما را (البته نه به مقدار زیاد) به آب منتقل  می کنند . اما پلاستیک ­های حبابدار معمولی برای این منظور بسیار نازک هستند. روکش خورشیدی، گزینه­ ی مناسب­تری است.

اینکه روکش خورشیدی تا چه میزان در گرمایش استخر شما مؤثر باشد، به رنگ، میزان شفافیت و نوع روکش بستگی دارد. اشعه­ ی فرابنفش خورشید از روکش شفافی که رنگش روشن باشد عبور کرده و به آب می­رسد و از این طریق آن را گرم می­کند. اگر روکش خورشیدی شما تیره و مات اما نازک باشد، مقدار کمی از اشعه ­ی فرابنفش خورشید از آن عبور می­کند اما نه به اندازه روکش­های روشن و شفاف.

اگر به دنبال روکشی با بیشترین انتقال حرارتی هستید، روکشی تهیه کنید که سطح رویی آن سفید یا شفاف و سطح حبابدار (زیرین) آن تیره یا سیاه باشد. رنگ تیره، گرمای خورشید را جذب کرده و به سطحی که با آن در تماس است انتقال می­دهد.

اگر انتقال حرارتی یکی از اهداف شما از خرید روکش خورشیدی است، این نکات را در نظر داشته باشید تا بتوانید مورد مناسبی را برای استخر خود انتخاب کنید:

 1. روکش شفاف و حبابدار: بیشترین میزان نور و اشعه فرابنفش خورشید از آن عبور کرده و به آب می­رسد. همچنین، گرما را به خوبی حفظ می­کند.
 2. روکش با سطح رویی شفاف و سطح زیرین حبابدار تیره: سطح زیرین تیره، گرما را جذب کرده و آن را به آب منتقل می­کند. همچنین، گرما را به خوبی حفظ می­کند.
 3. روکش تیره، مات و نازک (بدون حباب): روکش تیره، گرما را جذب کرده و آن را به آب منتقل می­کند اما نمی­تواند گرمای زیادی را حفظ ­کند.
 4. روکش حبابداری که به رنگ سفید باشد یا نور را منعکس می­کند: گرمای زیادی را جذب نمی­کند اما گرما را به خوبی حفظ می­کند.
 5. روکش نازکی که به رنگ سفید باشد یا نور را منعکس ­کند (بدون حباب): نه گرما را جذب می­کند و نه گرمای زیادی را حفظ می­کند.

نکته مهم: اگرچه روکش ­های خورشیدی شفاف، گرما را به خوبی منتقل می­کنند، اما بخاطر داشته باشید که اشعه فرابنفش، کلر را از بین می­برد. بنابراین اگر از کلر تثبیت شده استفاده نمی­کنید، اسید سیانوریک به آب اضافه کنید تا از کلر در برابر اشعه­ ی فرابنفش خورشید محافظت کند.

 1. روکش خورشیدی گرما را حفظ می­کند

هنگامی که خورشید غروب می­کند و هوا خنک می­شود، استخر مقدار زیادی از گرمایی که در طول روز جذب کرده را از دست می­دهد. اما اگر روکش خورشیدی روی آب شناور باشد، تا حدودی از این اتلاف حرارتی جلوگیری می­کند. همچنین اگر روکش خورشیدی داشته باشید، مدت زمانی که باید هیتر گازی یا برقی استخرتان را روشن نگه دارید تا دمای آب ثابت بماند، کاهش می­یابد.

 1. روکش خورشیدی تبخیر آب را کاهش می­دهد

روکش خورشیدی می­تواند تبخیر آب را حدود ۹۵ درصد کاهش دهد.

 1. روکش خورشیدی جلوی ورود حشرات و آشغال به استخر را می­گیرد

اگرچه این مورد از کاربردهای اصلی روکش ­های خورشیدی نیست، اما این روکش ­ها از استخر شما در برابر حشرات و آشغال­ هایی مانند شاخه و برگ محافظت می­کنند. قبل از برداشتن روکش از روی استخر، آشغال­ها را با توری از روی آن جمع کنید تا موقع جمع کردن روکش، آشغال­ها داخل آب استخر نیافتند.

هرچه آشغال کمتری وارد استخر شود، کمتر لازم می­شود که استخرتان را جارو کنید و در هزینه­ ی برق نیز بیشتر صرفه جویی می­شود.

۵- روکش خورشیدی میزان مصرف مواد شیمیایی را کاهش می­دهد

هنگامی که آب استخر شما تبخیر می­شود، فقط آب از دست نمی­رود بلکه برخی از مواد شیمیایی را که برای نگهداری از آب به استخر اضافه می­کنید را هم از دست می­دهید. با استفاده از روکش خورشیدی می­توانید بین ۳۵ تا ۶۰ درصد از اتلاف مواد شیمیایی آب استخر جلوگیری کنید. هزینه ­ای که از این راه صرفه­ جویی می­کنید حتی بیشتر از مبلغی است که برای خرید روکش پرداخت کرده ­اید.

حلقه­ های خورشیدی

اگر پوشاندن استخر با روکش خورشیدی، برداشتن روکش موقع شنا و جمع کردن آن در پایان فصل شنا از نظر شما کار خیلی پر زحمتی است، می­توانید از حلقه ­ها یا چهارگوش­ های خورشیدی استفاده کنید. روی بعضی از این حلقه­ ها یا چهارگوش ­های خورشیدی، طرح­ها یا تصاویر زیبایی مثل درخت نخل چاپ شده و برخی دیگر به اشکال جالبی مثل گل­ درست می­شوند و شما می­توانید از آنها برای تزئین استخرتان بهره ببرید. اینکه به چه تعداد  حلقه ی خورشیدی برای گرم نگه داشتن استخرتان نیاز دارید، به اندازه­ ی استخر شما و اندازه­ ی حلقه­ ها بستگی دارد.

حباب­های روکش ­های خورشیدی از قبل با هوا پر شده ­اند اما حلقه­ های خورشیدی خالی هستند و باید قبل از قرار دادن روی آب، آنها را باد کنید. بخش داخلی حلقه­ ها باید کم باد باشد اما بخش بیرونی را کاملا باد می­کنند. بعد هم آنها را روی آب شناور می­کنند تا آب استخر را گرم کنند.

دور بعضی از حلقه های خورشیدی، آهنربا دارد و حلقه­ ها به هم متصل می­شوند تا فاصله­ ای میان آنها نباشد و از تبخیر آب جلوگیری شود.

البته لازم به ذکر است که نه حلقه­ها و نه چهارگوش­ های خورشیدی، سطح استخر شما را کاملاً نمی­ پوشانند و حتی اگر با آهنربا به هم متصل شوند هم بعضی قسمت­ های آب در معرض هوا قرار می­گیرد. به همین دلیل است که حلقه ­ها و چهارگوش ­های خورشیدی به اندازه ­ی روکش خورشیدی در گرم کردن آب استخر و جلوگیری از تبخیر آب مؤثر نیستند.

نکته: وقتی حلقه ­های خورشیدی روی استخر شناور هستند، می­توانید پمپ تصفیه را روشن کنید.

مزیت حلقه­ های خورشیدی نسبت به روکش خورشیدی در این است که جمع کردن آنها از سطح استخر بسیار ساده است و نیازی به جمع ­کننده ندارید. فقط کافی است حلقه ­ها را از هم جدا کرده و از آب بیرون بیاورید.

چگونه حلقه­ های خورشیدی را به درستی جمع کنیم

موقع شنا کردن فقط کافی است که حلقه­ های را جایی دور از وزش باد روی هم بچینید یا آنها را آویزان کنید.

در پایان فصل شنا هم باید قبل از خالی کردن حلقه­ ها، آنها را کاملا شست و شو داده و با پارچه خشک کنید. سپس باد حلقه­ ها را خالی کنید و آنها را در یک کیسه ­ی محافظ یا ظرف پلاستیکی دردار و در محلی خشک و خنک و به دور از اشعه­ ی مستقیم خورشید نگهداری کنید.

مزایای حلقه­ های خورشیدی

جدا از اینکه قرار دادن حلقه­ ها و چهارگوش­ های خورشیدی روی سطح آب و خارج کردن آنها از استخر بسیار آسانتر از روکش­های خورشیدی است، آنها یک مزیت بسیار مهم دیگر هم نسبت به روکش­ها دارند. هنگامی که آنها روی آب هستند، اگر کودک یا حیوان خانگی یا هر کس دیگری در آب بیافتد، حلقه­ های خورشیدی بر اثر حرکت آب از هم جدا می­شوند و برخلاف روکش خورشیدی مانع از این نمی­شوند که فرد بتواند خود را به سطح آب برساند.

کاهش تبخیر آب

اگرچه آنها در این زمینه به اندازه­ ی روکش خورشیدی کارآمد نیستند اما می­توانند تبخیر آب استخر را حدود ۵۰ درصد کاهش دهند، باعث صرفه­ جویی در مصرف آب و مواد شیمیایی شده و مدت زمان کارکرد تجهیزات گرمایشی استخر را کاهش ­دهند.

حفظ گرما و کاهش هزینه­­ی گرمایش آب استخر

اگرچه حلقه­ های خورشیدی تمام سطح استخر را نمی­پوشانند اما به حفظ گرمای آب در طول شب کمک می­کنند.

جلوگیری از ورود حشرات و آشغال به آب

اگرچه حلقه­ های خورشیدی تا حدودی از ورود حشرات و آشغال­ به آب جلوگیری می­کنند اما تاثیرشان در این زمینه آنقدر نیست که تغییر محسوسی در تعداد دفعات و مدت زمان جارو کردن استخر ایجاد کنند. قبل از برداشتن آنها از سطح استخر، آشغال­ها را با توری از روی آنها جمع کنید تا موقع برداشتن، آشغال­ها داخل آب استخر نیافتند.

هرچه آشغال کمتری وارد استخر شود، کمتر لازم می­شود که استخرتان را جارو کنید و درصورتیکه جارو استخرتان از مکش پمپ استفاده می­کند، کمتر لازم می­شود که پمپ را روش کنید و در نتیجه، در هزینه­ ی انرژی نیز بیشتر صرفه­ جویی می­شود.

کاهش مصرف مواد شیمیایی

ممکن است با قرار دادن حلقه­های خورشیدی روی سطح استخر، تغییر اندکی در میزان استفاده از مواد شیمیایی مشاهده کنید، اما به یاد داشته باشید که آنها در این زمینه اصلا به پای روکش­های خورشیدی نمی­رسند چون حلقه­ها کاملاً سطح آب را پوشش نمی­دهند.

توجه: رواندازهای خورشیدی هم بسیار شبیه حلقه­ها و چهارگوش­های خورشیدی هستند البته نیازی نیست آنها را باد کنید. نحوه­ی باز و بسته شدن آنها مثل آفتاب­گیر شیشه­ ی خودروهاست. استفاده، نگهداری و مزایای آنها تقریباً مشابه حلقه­ ها و چهارگوش­ه ای خورشیدی است.

روکش خورشیدی مایع

آیا واقعاً مایعی وجود دارد که وقتی آن را در آب استخر می­ریزیم، آب را گرم نگه دارد؟ بله

روکش خورشیدی مایع حاوی الکل­ های آلیفاتیک است که لایه­ ای نازک روی سطح آب تشکیل می دهند. از این رو، مولکول­های آب که می­خواهند تبخیر شوند باید انرژی بیشتری را صرف کنند تا این زنجیره های مولکولی را از هم جدا کرده و از میان آنها عبور کنند.

به زبان ساده، یک لایه از الکل چرب به ضخامت یک مولکول روی سطح آب قرار می­گیرد و مانع از تبخیر طبیعی آب می­شود. جلوگیری از تبخیر آب از هدررفت گرما جلوگیری می­کند و درنتیجه، استخر شما گرم می­ماند.

چگونه روکش خورشیدی مایع را به آب اضافه کنیم

با توجه به دستورالعمل مندرج روی بطری، مقدار کافی از مایع را متناسب با حجم آب استخرتان اندازه ­گیری کرده و مستقیماً به آب اضافه کنید. روکش خورشیدی مایع معمولاً ماهی یکبار به استخر اضافه می­شود اما اگر مقدار زیادی از آب استخر بیرون پاشیده شد یا باران شدیدی بارید یا هوا به شدت خشک بود، باید مایع را در فواصل زمانی کوتاهتر در آب استخر بریزید.

نکته: بعد از اضافه کردن کاور خورشیدی مایع به آب استخر، می­توانید پمپ تصفیه استخر را طبق روال معمول روشن کنید.

چگونه روکش خورشیدی مایع را از آب خارج کنیم

اگر می­خواهید بلافاصله کاور خورشیدی مایع را از آب استخرتان خارج کنید، چاره­ای ندارید جز اینکه آب استخر را تخلیه کرده و استخر را مجدداً از آب پر کنید.

نکته این است که اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید دیگر از روکش خورشیدی مایع استفاده نکنید، فقط کافی است که مدتی صبر کنید. بسته به اینکه استخر شما چه ابعادی دارد و چه میزان مایع روکش خورشیدی به آب استخر اضافه کرده­اید، این ماده شیمیایی بعد از مدت زمانی معین به طور طبیعی از بین می­رود.

به همین دلیل، تا زمانی که می­خواهید از روکش خورشیدی مایع استفاده کنید، باید این ماده را در برنامه ­ی نگهداری از استخرتان بگنجانید و آن را به طور مرتب به استخر اضافه کنید.

مزایای روکش خورشیدی مایع

روکش خورشیدی مایع، درست مثل سایر مواد شیمیایی استخر، برای افراد و حیوانات خانگی کاملاً بی خطر است. این ماده پوست شما را نمی­سوزاند (اگرچه ممکن است بعضی­ها به آن حساسیت داشته باشند) و روی پوست یا لباس شنای شما سفیدک نمی­زند. اگر هم شناگران چند قلپ از آبی که حاوی پوشش خورشیدی مایع است را بخورند، خطری برایشان ندارد.

کاهش تبخیر آب استخر

روکش خورشیدی مایع، تبخیر آب را حدود ۱۵ درصد کاهش می­دهد.

حفظ گرما و کاهش هزینه­ی گرمایش آب استخر

تاثیر روکش­های خورشیدی مایع در حفظ گرمای آب حدود ۷۵ درصد روکش­های خورشیدی است. البته باید روکش­ خورشیدی را هرشب روی استخر بکشید درحالیکه معمولاً روکش خورشیدی مایع را ماهی یکبار به آب اضافه می­کنند. در ضمن، باید روکش خورشیدی را در پایان فصل شنا تمیز کنید، بگذارید خشک شود و بعد آن را روی جمع کننده رول کنید اما روکش خورشیدی مایع بعد از مدتی بطور طبیعی از بین می­رود.

جلوگیری از ورود حشرات و آشغال­ به آب استخر

روکش­ های مایع در این زمینه از روکش­ های خورشیدی معمولی و حلقه­ های خورشیدی عقب می­افتند چون آنها نمی­توانند جلوی ورود حشرات، شاخ و برگ و سایر مواد زائد به استخر را بگیرند. بنابراین اگر تصمیم به استفاده از روکش مایع دارید، باید حواستان به جمع کردن آشغال­ ها با توری و جارو استخر باشد.

کاهش هزینه ­ی مواد شیمیایی

درست است که روکش خورشیدی مایع با کاهش تبخیر آب باعث صرفه­جویی در مصرف مواد شیمیایی می­شود اما خود این روکش نوعی ماده­ی شیمیایی است و ما درواقع مورد جدیدی را به فهرست مواد شیمیایی استخرمان اضافه می­کنیم.

چگونه در هزینه­ های گرم کردن آب استخر صرفه ­جویی کنیم

اکنون می­دانید که هریک از انواع روکش خورشیدی چگونه به گرمایش آب استخر کمک می­کنند، هر کدام چه مزیت­هایی دارند و نحوه‌ی استفاده از هریک از آنها چگونه است. در پایان، چند توصیه برای صرفه جویی بیشتر در هزینه ­ها برای شما داریم:

 • پمپ تصفیه استخر را در گرمترین ساعات روز روشن کنید. این کار به کاهش اتلاف گرما بر اثر تبخیر آب کمک می­کند. البته باید ساعات اوج مصرف برق را هم در نظر بگیرید.
 • قبل از شوک کلر استخر، روکش یا حلقه­ های خورشیدی را بردارید چراکه غلظت بالای کلر به آنها آسیب می­رساند.
 • با ایجاد بادشکن در اطراف استخر از تبخیر آب در اثر وزش باد جلوگیری کنید. هرچه سرعت باد بیشتر باشد، آب بیشتری تبخیر می­شود. دور تا دور استخرتان دیوار بسازید یا جریان باد در اطراف استخر را توسط گیاهان، مبلمان پاسیو یا پارتیشن­های متحرک مختل کنید.
 • آب­نماها، فواره ­ها و آبشارها را فقط وقتی روشن کنید که از استخرتان استفاده می­کنید و می­توانید از آنها لذت ببرید. آنها، میزان تبخیر آب را دو برابر می­کنند زیرا با حرکت مداوم آب، سطح بیشتری برای تبخیر آب ایجاد می­شود.

اگرچه روکش­ های خورشیدی، آب استخر شما را به اندازه­ ی تجهیزات گرمایشی استخر گرم نمی­کنند اما جلوی اتلاف گرما و آب را می­گیرند. روکش خورشیدی استخر خریداری کنید. ممکن است قیمت آنها بالا به نظر برسد اما با پوشاندن سطح استخر با روکش خورشیدی می­توانید در هزینه­ها صرفه­ جویی کنید و مبلغی که صرف خرید روکش کره ­اید پس از مدتی کوتاه جبران می­شود. توصیه می­شود که در کنار تجهیزات گرمایشی، روکش خورشیدی استخر هم داشته باشد و بدین وسیله در مصرف انرژی، آب و مواد شیمیایی استخر صرفه­ جویی کرده و هزینه­ هایتان را کاهش دهید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!