پمپ تصفیه‌، یکی از تجهیزات اصلی استخرها و جکوزی‌ها به شمار می‌رود. آب استخر با نیروی پمپ وارد سیستم فیلتراسیون می‌شود تا فرآیندهای تصفیه، گرمایش و گندزدایی آن انجام شود و در نهایت، از طریق نازل‌های دهش به کاسه‌ی‌ استخر بازگردانده می‌شود. پمپ تصفیه استخر و جکوزی باید ۶ تا ۸ ساعت در هر سیکل کار کند و بتواند در ۲۴ ساعت، کل آب استخر را ۳ بار از سیستم فیلتراسیون عبور دهد و به کاسه‌ی استخر بازگرداند. علاوه بر پمپ تصفیه، استخرها ممکن است یک یا چند پمپ ثانویه داشته باشند که به سایر تجهیزات استخر از جمله جارو استخر، هیتر، آبنما و … اختصاص داده می‌شوند.

شرکت میراب آرین، با کیفیت‌ترین پمپ‌های استخر و جکوزی را از برند اسپانیایی IML، برند آلمانی SPECK، برند ایتالیایی AQUASTRONG و برند ایرانی MEGAPOOL به بازار عرضه می‌کند.

اجزای اصلی پمپ تصفیه استخر

پمپ‌های استخر و جکوزی، شامل یک سر خشک و یک سر تر هستند:

سر خشک، همان الکتروموتور پمپ است که انرژی الكتریكی را با به جریان درآوردن آب در سیستم، به انرژی مكانیكی تبدیل می‌کند. پروانه‌ی پمپ، توربینی است که به شفت الکتروموتور متصل است و با نیروی موتور به چرخش درمی‌آید. با چرخش پروانه، نیروی گریز از مرکز ایجاد می‌شود. همین نیروی گریز از مرکز است که آب را از طریق خط مکش وارد پمپ کرده و آن را از طریق مجرایی منتهی به فیلتر، از بالای پمپ خارج می‌کند.

 “سر تر” یا همان قسمت هیدرولیکی، درواقع مسیری در داخل پمپ است که آب پیش از ورود به فیلتر از آن می‌گذرد. بدنه‌ی پمپ، مجهز به در شفاف است و یک سبد استرینر در داخل آن قرار گرفته است. آب استخر ابتدا از سبد استرینر پمپ می‌گذرد تا آلودگی‌های خط مکش در این سبد به دام بیفتند. بدین ترتیب از ورود این آلودگی‌ها به مجموعه پروانه جلوگیری می‌شود. سبد استرینر باید حداقل دو بار در هفته بررسی و در صورت لزوم، تخلیه شود.

سر خشک و سر تر پمپ از طریق سیل آب‌بند مکانیکی از هم جدا می‌شوند تا الکتروموتور در تماس با آب قرار نگیرد و آسیبی به آن وارد نشود.

نکات مهم در انتخاب پمپ استخر و جکوزی

برای انتخاب پمپ باید فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار دهید که توان پمپ، دبی سیستم و هد پمپ از مهم‌ترین آنهاست.

“پمپ‌ تصفیه استخر و جکوزی” در اندازه‌ و توان‌های مختلف موجود می باشد. واحد سنجش توان پمپ، اسب بخار است که از ¾ اسب بخار تا ۱۵ اسب بخار (با توجه به نوع کاربری) متغیر می‌باشد. معمولاً پیشنهاد می‌شود که فیلتر تصفیه‌ی بزرگتری برای استخرتان انتخاب کنید اما انتخاب پمپ بزرگتر، کار درستی نیست. اگر اندازه و توان پمپی که انتخاب می‌کنید بیش از حد بالا باشد، مقداری آبی که پمپاژ می‌شود، بیشتر از ظرفیت فیلتر شما است. این امر علاوه بر آنکه به فیلتر شما آسیب وارد می‌کند، باعث می‌شود که فشار مضاعفی به پمپ وارد شده و عمر آن کاهش یابد.

دبی (آهنگ جریان)، در واقع مقدار آبی است که در واحد زمان از مقطع مشخصی عبور می‌کند. با این تعریف می‌توان گفت که دبی سیستم یعنی چقدر زمان می‌برد تا تمام آب استخر از فیلتر تصفیه عبور کند. برای حفظ کیفیت آب، سیستم فیلتراسیون باید بتواند تمام آب استخر را در کمتر از شش ساعت، به طور ایده آل در ۴ ساعت، و آب جکوزی را در ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تصفیه کند.

هد به صورت مقاومتی تعریف می‌شود که آب باید در خط مکش و خط دهش بر آن غلبه کند؛ این مقاومت می‌تواند ناشی از وزن آب (فشار استاتیکی)، حرکت آب در سیستم (فشار دینامیکی یا فشار ضربه‌ای) یا ناشی از اصطکاکی باشد که بین سیال و لوله‌ اتفاق می‌افتد (افت فشار اصطکاکی). بدیهی است که مسافت عمودی که آب باید طی کند نیز بر عملکرد پمپ تأثیر می‌گذارد. برای محاسبه‌ی هد پمپ، افت فشار آب در سیستم را در نظر می‌گیریم. برای این منظور، باید تمام لوله‌ها، اتصالات، شیرها و سایر تجهیزاتی که آب از آنها می‌گذرد را در محاسبات خود وارد کنیم.   

سایر مواردی که در باید انتخاب پمپ به آنها توجه کنید، عبارتند از:

  • انتخاب شما تا حد زیادی به اندازه و نوع استخر بستگی خواهد داشت. به عنوان مثال، نیازی نیست که پمپ یک استخر کوچک روکار به اندازه پمپ یک استخر بزرگ توکار، قوی باشد.
  • برای استخرهایی که فقط در یک بازه زمانی کوتاه مورد استفاده قرار می‌گیرند، یک پمپ معمولی کافی است. از طرف دیگر، اگر استخر شما دارای تجهیزات گرمایشی است و بنابراین، انتظار می‌رود که پمپ در تمام طول سال کار کند، به پمپی با کیفیت‌ بالاتر نیاز خواهید داشت.
  • پمپ‌های خود مکش (self-prime) که مجهز به پیش فیلتر باشند، دوام و طول عمر بیشتری دارند. پمپی که خودمکش باشد، نیازی به هواگیری ندارد و خودش عمل هواگیری را انجام می‌دهد.
  • اگر برای گندزدایی استخرتان از کلرزنی نمکی استفاده می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که پمپ شما با آب نمک سازگار باشد.
  • در صورتیکه پمپ استخر شما در نزدیکی محلی زندگی‌تان نصب می‌شود، میزان صدای پمپ (که با واحد دسی بل اندازه‌گیری می‌شود) نیز می‌تواند عامل مهمی باشد.

چگونه پمپ تصفیه استخر را عیب یابی کنیم؟

مشکل

دلایل احتمالی

راه حل

پمپ، نشتی دارد

– فرسودگی آب‌بند مکانیکی، واشرها یا اورینگ‌ها

قطعه‌ی فرسوده یا ترک خورده را تعویض کنید

پمپ، سر و صدای زیادی تولید می‌کند

 

– نرسیدن آب کافی به پمپ بر اثر سایزینگ نامناسب خط لوله‌ی مکش، نشتی یا انسداد در خط مکش، پر شدن سبد اسکیمر یا پایین بودن سطح آب استخر (صدایی شبیه به هم خوردن سنگ‌ریزه)

– باز شدن یکی از پیچ‌های پایه‌ی پمپ یا تراز نبودن پایه‌ی پمپ (صدای ویبره مانند)

– فرسودگی بلبرینگ‌های الکتروموتور (صدایی جیغ مانند)

گرفتگی را برطرف کنید

سطح آب استخر را تنظیم کنید

 

 

 

پیچی که باز شده را محکم کنید یا پمپ را روی یک تشک لاستیکی قرار دهید

بلبرینگ را تعویض کنید

پمپ، هواگیری نمی‌شود

– پر نشدن محفظه‌ی پمپ با آب

– چفت نشدن درِ محفظه‌ی پمپ

– آسیب دیدگی اورینگ درِ پمپ

– پایین بودن سطح آب استخر

– مسدود شدن سبد اسکیمر یا پمپ

– بسته بودن یکی از شیرهای سیستم

– نشتی هوا در خط مکش

به محفظه‌ی پمپ، آب اضافه کنید

درِ محفظه‌ی پمپ را محکم ببندید

اورینگ را تعویض کنید

سطح آب استخر را تنظیم کنید

سبدها را تمیز کنید

تمام شیرهای مرتبط را باز کنید

محل نشتی را پیدا کرده و آن را برطرف کنید

الکتروموتور، نمی‌چرخد

– خاموش بودن پمپ

 

– پریدگی فیوز

– خاموش بودن پمپ بر اساس زمان‌بندی تایمر

– نادرست بودن اتصالات ترمینال موتور

– قفل شدن شفت الکتروموتور به دلیل آسیب دیدگی یاتاقان

– گرفتگی پروانه

کلید روشن / خاموش پمپ را چک کرده و آن را ری‌استارت کنید

فیوز را چک کرده و آن را ری‌استارت کنید

وضعیت تایمر را چک کنید

 

از برقکار بخواهید اتصالات ترمینال را چک کند

یاتاقان را تعویض کنید

 

پروانه را تمیز کنید

الکتروموتور، بیش از حد گرم می‌شود

– نادرست بودن اتصالات منبع برق

– سایزینگ نامناسب سیم‌های برق

– پایین بودن ولتاژ از منبع تغذیه

– مسدود شدن دریچه‌های هوای پمپ

– نرسیدن آب کافی به پمپ

از برقکار بخواهید اتصالات ترمینال را چک کند

برای سیم‌کشی مجدد با برقکار مشورت کنید

 

انسداد را برطرف کنید

گرفتگی در مسیر جریان آب را برطرف کنید

چک کنید که آب زیادی اطراف پمپ جمع نشده باشد

پمپ‌های استخر و جکوزی IML اسپانیا

بدنه‌ی پمپ‌های خودمکش تصفیه استخر و جکوزی IML از جنس پلی پروپلین تقویت شده با فایبرگلاس بوده که در برابر کلر و سایر مواد شیمیایی موجود در آب، از مقاومت بالایی برخوردار است. این پمپ ها دارای پیش فیلتر یکپارچه با ظرفیت بالا هستند تا از ورود آلودگی‌های خط مکش به داخل پمپ و آسیب وارد شدن به پروانه جلوگیری شود. تمامی پمپ‌های IML اسپانیا دارای شفت استیل ۳۱۶ (استیل ضد زنگ گرید دریایی) هستند. پروانه و دیفیوزر این پمپ‌ها از جنس نوریل هستند. نوریل، پلیمری فشرده است که در برابر تنش‌های مکانیکی و هیدرولیکی کاملاً مقاوم است. این پمپ‌ها مجهز به سیل مکانیکی از جنس گرافیت و سرامیک هستند. بدین ترتیب، سیال، هیچ گونه تماسی با الکتروموتور پمپ پیدا نمی‌کند و ایمنی و دوام الکتروموتور تضمین می‌شود.

نصب این پمپ های خودمکش (self-priming) در سیستم‌هایی که با محدودیت هیدرولیکی روبرو هستیم (یعنی زمانی که موتورخانه، بالاتر از سطح استخر تعبیه شده است) نیز امکان پذیر است. نصب آسان در سیستم به دلیل برخورداری از مهره ماسوره های چسبی UPVC نیز ویژگی دیگر این پمپ‌ها به شمار می‌رود. پمپ‌های استخر IML، با الکتروموتورهای بی‌صدا در توان ۷۵/۰ تا ۵/۱۲ اسب بخار برای تصفیه‌ی آب جکوزی‌ها، استخرهای خانگی و عمومی و پارک‌های آبی مناسب هستند. میراب آرین همچنین پمپ نازل استخر بی انتها را از این برند اسپانیایی به بازار عرضه می‌کند.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

پمپ‌های استخر و جکوزی SPECK آلمان

بیش از ۱۰۰ سال است که کمپانی SPECK در زمینه‌ی تولید انواع پمپ آب فعالیت می‌کند. نسل جدید پمپ‌های تصفیه که از جنس مواد پلیمری هستند، برای اولین بار توسط این کمپانی به بازار عرضه شده است. این پمپ‌ها در برابر کلر و سایر مواد شیمیایی استخری مقاوم هستند و دچار خوردگی نمی‌شوند. بدنه‌ی این پمپ‌ها دارای درِ شفاف و مستحکم از جنس پلی کربنات یا پلی آمید می‌باشد. یکی از مزیت‌های مهم این پمپ‌ها این است که تا ارتفاع ۳ متر بالاتر از سطح آب قابل نصب هستند بدون اینکه در پمپاژ آب دچار مشکل شوند.

طراحی پمپ‌های اشپک آلمان به گونه‌ای است که محفظه‌ی الکتریکال کاملاً از محفظه‌ی مکانیکال جداست. بدین ترتیب، سیال، هیچگونه تماسی با شفت الکتروموتور پیدا نمی‌کند. پمپ‌های تصفیه‌ی Speck از پیش فیلتر یکپارچه با ظرفیت بالا (از ۳ تا ۱۰ لیتر بسته به مدل پمپ) و الکتروموتور قوی با توان ۸۵/۰ تا ۵/۷ برخوردار بوده و از این رو، برای تصفیه‌ی آب جکوزی‌ها و استخرهای خصوصی و عمومی مناسب هستند.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

پمپ‌های استخر و جکوزی AQUASTRONG ایتالیا

شرکت میراب آرین، پمپ جت جکوزی سری EST و پمپ های تصفیه استخر و جکوزی سری EKP را از این برند ایتالیایی عرضه می‌کند. پمپ‌های جت جکوزی سری EST در پنج مدل از توان ۴ تا ۱۵ کیلوات موجود هستند و برای جکوزی‌های خصوصی و عمومی کاربرد دارند. جنس بدنه‌ی این پمپ‌ها از چدن ضد زنگ HT200 و پروانه و شفت نیز از استنلس استیل ۳۰۴ ساخته شده‌اند و در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، از مقاومت بالایی برخوردارند. اتصال ورودی و خروجی این پمپ ها از نوع فلنجی است.

پمپ‌های سری EKP در ۵ مدل از توان ۷۵/۰ تا ۳ اسب بخار موجود هستند و جهت نصب در سیکل تصفیه و گرمایش انواع جکوزی‌ها و استخرهای خصوصی و عمومی بکار می‌روند. بدنه‌ی این پمپ‌ها از پلی پروپیلن و شفت آنها از استنلس استیل ۳۰۴ ساخته شده است. این پمپ‌های خودمکش تا ارتفاع ۵/۳ متر بالاتر از سطح آب استخر قابل نصب بوده و مجهز به پیش فیلتر یکپارچه با ظرفیت بالا و کانکشن‌های چسبی UPVC در محل اتصال به خطوط مکش و دهش سیستم هستند.

Loader Loading…
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download

پمپ‌های استخر و جکوزی ایرانی MEGAPOOL

پمپ‌های استخر مگاپول سری CL-PRO به صورت استرینر سرخود بوده و به الکتروموتورهای قدرتمند موتوژن و شفت استنلس استیل مجهز هستند. بدنه و درِ استرینر این پمپ‌ها از جنس چدن و پروانه‌ی آنها از جنس برنز است. پمپ‌های سری CL-PRO در توان‌های ۵/۵ تا ۱۰ اسب بخار موجود بوده و برای سیکل تصفیه‌ی استخرهای عمومی و پارک‌های آبی مناسب هستند.

ویدئوهای کاربردی مرتبط