راهنمای اتصال UPVC

راهنما اتصال UPVC با استفاده از چسب

شما می توانید مقاله زیر در رابطه با راهنما اتصال لوله و اتصالات PVC با استفاده از چسب در شرایط آب و هوایی مختلف را در قالب پادکست آموزشی ArianPoolCast040 بشنوید:

برخلاف اکثر چسب ها که حاوی ماده اتصال دهنده هستند و این ماده باید عملیات سخت شدن را انجام دهد، چسب PVC عمدتا از حلال هایی تشکیل شده است که پلاستیک را به طور سطحی حل می کنند.

چسبی که لوله کش ها برای اتصال لوله های PVC از آن استفاده می کنند، لوله ها را با حل کردن سطحی پلاستیک به یکدیگر می چسباند و سپس تبخیر می شود. از آنجا که حلال های موجود در چسب فرار هستند، باید لوله ها را به سرعت بعد از استفاده از چسب، مونتاژ کنید.

استفاده از چسب UPVC در شرایط آب و هوایی گرم

در آب و هوای گرم، ۳۵ درجه سانتیگراد و بالاتر، باید ملاحظات خاصی برای فرایند چسب کاری لوله و اتصالات UPVC در نظر گرفته شود تا از عدم نشتی اتصال اطمینان حاصل شود. این چسب ها حاوی حلال های شیمیایی قوی هستند که در دمای بالا و در هنگام وزش باد، سریعتر تبخیر می شوند.

هنگامی که لوله و اتصالات UPVC در مناطق روباز و یا در زیر نور مستقیم خورشید نگهداری می شوند، دمای سطح لوله حدود ۱۵ درجه سانتیگراد بالاتر از دمای محیط خواهد بود. همانطور که می دانید، چسب سریعتر و عمیق تر به سطوح گرم حمله می کند. بنابراین، بسیار مهم است که برای جلوگیری از ایجاد حفره های چسب در داخل اتصالات و سوکت های لوله، از استفاده بیش از حد چسب در طول فرآیند اتصال خودداری شود. چسب اضافی هم باید سریعاً از سطوح اتصال پاک شود.

توصیه هایی جهت چسب کاری در شرایط آب و هوایی گرم:

 • کلینر ها و چسب ها باید در محیطی سرد و تاریک نگهداری شوند.
 • قبل از عملیات چسب کاری، لوله و اتصالات باید در محیطی تاریک نگهداری شوند.
 • با کشیدن یک پارچه خیس، سطوحی که قرار است به یکدیگر متصل شوند را خنک کرده و قبل از استفاده از چسب، آنها را خشک کنید.
 • توصیه می شود عملیات چسب کاری در ساعات اولیه صبح که هوا خنک تر است انجام شود.
 • هنگامی که چسب هنوز خیس هستند، باید دو سطح به سرعت به یکدیگر متصل شوند.
 • قبل از استفاده از چسب، آن را به خوبی هم زده یا تکان دهید.
 • قبل از اعمال فشار بر سیستم، حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید تا اتصالات بهم چسبیده و چسب به عمل آیند. برای اندازه های بالاتر از ۸ اینچ حداقل باید ۴۸ ساعت فرصت دهید.

استفاده از چسب UPVC در شرایط آب و هوایی سرد

چسبکاری لوله و اتصالات در دمای انجماد اصلا کار آسانی نیست. با این حال، می توانید با استفاده از یک چسب مناسب، کار را در این شرایط آب و هوایی هم با موفقیت انجام دهید. چسب های UPVC در برابر آب و هوای سرد هم بسیار مقاوم بوده و قابل استفاده هستند. فرمولاسیون این چسب ها به گونه ای است که از ویژگی های خشک شدن متعادل و پایداری خوب در دمای زیر انجماد برخوردار هستند. با رعایت دستورالعمل های استاندارد و با کمی مراقبت و صبر، می توان اتصال لوله و اتصالات با چسب را در دماهای پایین تر از ۱۵درجه فارنهایت (۲۶- درجه سانتیگراد) انجام داد. در هوای سرد نسبت به آب و هوای گرم، چسب آهسته تر در سطوح لوله و اتصالات پلاستیکی نفوذ کرده و با سرعت کمتری آن را نرم می کند. هم چنین در هوای سرد، پلاستیک در برابر حمله حلال مقاوم تر است. بنابراین، پیش نرم کردن سطوح با یک ماده اولیه خورنده یا پرایمر، بسیار مهم است. به دلیل کاهش سرعت تبخیر حلال در هوای سرد، زمان طولانی تری جهت برقراری اتصال به طور کامل نیاز است.

توصیه هایی جهت چسب کاری در شرایط آب و هوایی سرد:

 • تا حد امکان سیستم را در محیطی گرم آماده سازی کنید.
 • پرایمر و چسب را در محیطی گرم با دمایی بالاتر از ۴۰ درجه فارنهایت (۴ درجه سانتیگراد) نگهداری کنید و مطمئن شوید که در حالت مایع باقی بمانند. استفاده از محفظه های کوچکتر برای انتقال مایعات به محل مونتاژ توصیه می شود.
 • در صورتی که چسب در دمای خیلی پایین نگه داشته شده و به حالت ژل درآمده است، می توان با قرار دادن آن در یک محیط گرم (۶۰ درجه فارنهایت تا ۹۰ درجه فارنهایت / ۱۵ درجه سانتیگراد تا ۳۲ درجه سانتیگراد) به مدت ۲۴ ساعت دوباره آن را احیا کرد. برای سرعت بخشیدن به این روند، سعی نکنید چسب را با حرارت مستقیم گرم کنید. قبل از استفاده، چسب را به شدت تکان دهید.
 • رطوبت حاصل از یخ و برف را از سطوحی که قرار است بهم متصل شوند، به خصوص از انتهای لوله و همچنین اتصالات و سوکت شیرها، پاک کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که لوله، اتصالات و شیرآلات قبل از شروع استفاده از پرایمر و چسب در دمای یکسان قرار دارند.
 • قبل از استفاده از چسب، از پرایمر برای نرم کردن سطوح اتصال استفاده کنید. ممکن است لازم باشد بیش از یک مرتبه از پرایمر استفاده شود. سمباده کشیدن قسمت هایی که توسط پرایمر آماده سازی شده اند، باعث حذف آسان برخی مواد پلاستیکی از روی سطوح اتصال می شود.
 • قبل از انجام عملیات تست فشار، مدت زمان طولانی تری را به عمل آوری سیستم اختصاص دهید. می توان از یک وسیله گرمایشی برای سرعت بخشیدن به اتصال و عمل آوری استفاده کرد.
 • قبل از نصب، تمام دستورالعمل های موجود روی برچسب های محصول را با دقت مطالعه و دنبال کنید.

چسب کاری در محیط های گرم و مرطوب

رطوبت اغلب به گرما وابسته است و تأثیر مستقیمی بر زمان برقراری اتصال کامل چسب دارد. هرچه یک محیط مرطوب تر باشد، فضای کمتری در هوا برای حلال وجود دارد تا تبخیر شود. قاعده کلی در اینجا این است که زمان لازم برای برقراری اتصال در محیط های مرطوب یا نمناک، باید ۵۰ درصد بیشتر از زمان گفته شده، در نظر گرفته شوند.

در شرایط آب و هوایی مرطوب به ۵۰% زمان بیشتری نیاز است.

در شرایط آب و هوایی مرطوب به ۵۰% زمان بیشتری نیاز است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!