آناتومی استخر شنا

آناتومی استخر

استخر شنا چیست؟ به طور خلاصه، استخر شنا، سازه‎ای غول پیکر است که مقدار زیادی آب را در خود نگه می‏دارد. با این حال، هر استخری به شیوه خاص خود، متفاوت است

برخی از استخرها به صورت روکار (Above-ground) و برخی نیز به صورت توکار (In-ground) نصب می‌شوند. سطوح داخلی استخرها نیز از متریال مختلفی مانند وینیل، کاشی، گچ یا فایبرگلاس ساخته می‌شود. مهم نیست که چه نوعی استخر دارید؛ همه آنها وسیله‌ای برای تفریح کردن و خنک شدن هستند!

آب شهر در مقابل آب چاه

بسته به محل زندگی و نوع سیستم آب، مشخصات آب ورودی به استخر می‌تواند بسیار متفاوت باشد. تفاوت بزرگ میان آب چاه و آب شهر این است که ترکیب مواد شیمیایی آب شهر، توسط یک مرکز حرفه ای و آب چاه، توسط شما کنترل می‏شود.

آب چاه، مواد معدنی بیشتری از جمله مس و آهن دارد که می‌توانند برای استخر شنا نامطلوب باشد. بنابراین، اگر از آب چاه برای استخر خود استفاده می‌کنید، نگهداری از آن معمولاً کار بیشتری می‌برد.

آلاینده‌های رایج آب

از آنجایی که اکثر استخرهای شنا در فضای باز قرار دارند، آلاینده‌های آبی یکسانی را در استخرها تجربه می‌کنیم. برخی از آلاینده‌ های رایج عبارتند از:

  • برگ درختان
  • حشرات
  • عرق بدن انسان، مواد آرایشی، لوسیون، روغن و …
  • میکروارگانیسم‌هایی مثل باکتری و جلبک
  • عناصر طبیعی مانند کلسیم، فلزات مختلف و نیتروژن

ساختمان و آناتومی استخر های توکار

در تصویر، ساختمان اولیه یک استخر توکار، نشان داده شده است. این شکل آناتومی استخر، محل ورود و خروج آب استخر را نمایش می‏دهد. آب از طریق اسکیمر(ها) و درین(های) اصلی مکش می‌شود، به درون فیلتر پمپ می‌شود و سپس از طریق خط لوله‌ی دهش، به استخر باز می‏گردد.

نکته: ساختمان داخلی تمام استخرهای توکار دقیقاً به همین صورت نیست اما اصول نصب همه آن‌ها یکی است. هر استخر دارای یک اسکیمر برای مکش آب به خط لوله و ارسال آن به فیلتر و همچنین دارای یک نازل دهش برای بازگرداندن آب به داخل استخر می‌باشد.

ساختمان استخر های توکار

خط مکش استخر

اسکیمر

اسکیمرها، محفظه‌هایی هستند که درون بتن دیواره قرار می‏گیرند و یک سبد را در خود جای می‏دهند. اسکیمر، آب را وارد خط مکش کرده و راهی سیستم فیلتراسیون استخر می‌نماید. اسکیمرها باید یک سبد پلاستیکی کوچک داشته باشند تا هرگونه آشغال باقی‏مانده در آب از جمله برگ، چوب و حشره، قبل از ورود به خط دهش استخر، به دام بیفتند.

اسکیمر

درین اصلی

علاوه بر اسکیمر، آب از طریق درین اصلی نیز وارد خط مکش شده و روانه‌ی فیلتر می‏شود. درین اصلی معمولاً در قسمت عمیق استخر قرار دارد و نقش مهمی در ساختمان و آناتومی استخر دارد. اسکیمر برای مکش آب از بالای استخر و درین اصلی برای مکش آب از پایین استخر تعبیه شده‏اند. به این ترتیب، آب از همه مناطق استخر، تخلیه می‏شود.

درین اصلی

تذکر: استخرهای توکار قدیمی‌تر، یک درین اصلی داشتند. اگر دو کفشور (درین اصلی) در کف استخر خود مشاهده می‌کنید، بدین معنی است که قدرت مکش میان دو کفشور توزیع می‌شود تا از بروز حادثه برای شناگران، به ویژه کودکان، جلوگیری شود.

خط دهش استخر

نازل دهش

نازل دهش

پس آنکه آب استخر، فیلتر شد، از طریق نازل‌های دهش به کاسه‌ی استخر بازگردانده می‌شود. نازل‌ دهش استخر همچنین باعث می‌شود که آلاینده‌های کف استخر به سطح استخر رانده شده و اسکیمر، شانس بیشتری برای گرفتن آنها داشته باشد.

توصیه: اگر دو یا چند نازل دهش در استخر دارید، سَری برخی از آنها را به طرف کف استخر و در یک جهت (چپ یا راست) تنظیم کنید. این عمل به بهبود سیرکولاسیون آب استخر کمک می‌کند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانشنامه استخر

برای دریافت کتابچه الکترونیکی (eBook)فرم زیر را پر کنید!