کلرزن نمکی

کلرزن نمکی

کلر و کلرزن نمکی

از میان تمامی مواد ضدعفونی کننده، کلر یکی از شناخته شده ترین موادی است که در استخر ها  برای ضد عفونی کردن آب مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیب کلر با آب لزوما منجر به تولید اسید هیدروکلریک نمی شود ( اسید هیدروکلریک یک عامل اکسید کننده و ضد عفونی کننده قوی است)، بلکه PH  آب است که نقش تعیین کننده ای بر  شکل گیری اسید هیدروکلریک دارد.

قدرت ضدعفونی کنندگی کلر علاوه بر PH به مقدار آمونیاک موجود در آب نیز وابسته است.آمونیاک تقریبا در تمامی آبهای سطحی وجود دارد. در استخرها نیز عواملی مانند ترشحات بدن شناگران و ادرار، منبع اصلی تولید آمونیاک به شمار می روند.به مقدار پسماند کلر موجود در آب که به صورت اسید هیدروکلریک در آب باقی می ماند اصطلاحا کلر آزاد یا کلر پسماند گفته می شود. چرا که این ماده همان ترکیبی است که قدرت ضدعفونی کنندگی دارد.از طرفی هنگامی که کلر با آمونیاک واکنش می دهد، ترکیب حاصل کلرآمین خواهد بود که این کلر به صورت ترکیب شده است و همانند کلر آزاد قابلیت ضدعفونی کنندگی ندارد. شکل گیری کلرآمین در آب استخر از آن جهت نامطلوب است که این ماده قابلیت های بسیار ضعیفی برای ضدعفونی و اکسید کنندگی دارد. حضور کلرامین در آب استخر، باعث ایجاد بوی زننده کلر و سوزش چشم و پوست می شود.برای جلوگیری از مشکلاتی از این قبیل دستگاه کلرزن نمکی پیشنهاد می شود که یکی از روش های نوین ضدعفونی کردن آب استخر می باشد.

واکنش دستگاه کلرزن نمکی یک واکنش الکترولیزی ساده با غلظت کمی از نمک (4 تا 5گرم بر لیتر -بسته به شرایط استخر) می باشد و در مقایسه با آب دریا که به غلظت 35گرم بر لیتر می رسد، نامحسوس و جزئی است.در این واکنش نمک تجزیه و کلر ایجاد شده و در نهایت پس از مدت زمان کوتاهی نمک مجددا تشکیل می شود.

برخی مزایای کلرزن نمکی BSPOOL

  • جلوگیری از بوی تند و سوزش چشم و پوست به دلیل کاهش کلرامین
  • کاهش احتمال کدر شدن آب و ایجاد جلبک در استخر
  • کاهش نیاز به دادن شوک کلر در استخر
  • هزینه ی نگهداری پایین تر به دلیل پایین بودن قیمت نمک نسبت به کلر
  • عدم نیاز به ضدعفونی کننده دیگر
  • صرفه جویی در مصرف آب
  • راحت شدن از سختی استفاده از پودر یا قرص کلر بصورت روزانه و یا چند روزه
  • بسته بودن سیستم وتولید مداوم نمک
نظرات
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید