کلر استخر

خلاصه مطلب
تاریخچه کلر کلر در سال 1774 توسط یک شیمیدان سویدی به نام Carl Scheele کشف شده است و امروزه به یکی از قدرتمندترین مواد گندزدا در دنیا و به خصوص آمریکا تبدیل شده است و جایگاه خود را به خوبی در انواع صنایع مختلف که یکی از مهمترین آنها...

جدول سر تیترها

تاریخچه کلر

کلر در سال 1774 توسط یک شیمیدان سویدی به نام Carl Scheele کشف شده است و امروزه به یکی از قدرتمندترین مواد گندزدا در دنیا و به خصوص آمریکا تبدیل شده است و جایگاه خود را به خوبی در انواع صنایع مختلف که یکی از مهمترین آنها تصفیه و گندزدایی آب می باشد پیدا کرده است. یکی از حیاتی ترین وظایف کلر ، تصفیه آب خوراکی در سرتاسر دنیا میباشد.
کلر توسط الکترولیز آب و نمک تولید می شود و واکنش شیمیایی آن به صورت زیر می باشد :

2 NaCl + 2 H₂O ========= 2 NaOH + H₂ + Cl₂

آب استخرها و جکوزی ها در هر حالت و شرایطی باید به میزان مشخصی حاوی کلر استخر باشند.در صورتی که کلر موجود در آب استخرها از 1 ppm کمتر باشد ، موقعیت بسیار مناسبی جهت رشد جلبک ها و باکتری ها فراهم می شود. از لحاظ تیوری میزان 1 ppm کلر برای سلامتی بدن کاملا استاندارد می باشد ، اما تحقیقات و مشاهدات حاکی از آن است که سیانوریک اسید موجود در مولوکول های کلر های آزاد ، اثر فوق العاده ای بر استحکام پیوندهای مولکولی کلرها دارند ، لذا میزان استفاده از کلر در آب استخر در محدوده (1 – 3 ppm ) گزارش شده است.

واکنش شیمیایی کلر در آب به صورت زیر می باشد :

Cl₂ + H₂O ========= HOCL + HCl

هیپوکلروس اسید ( HOCl ) که محصول واکنش فوق می باشد ، قوی ترین و موثر ترین محصول واکنش آب با کلر است.

مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید