روکش-استخر-زمستانی-اتوماتیک

انواع روکش های زمستانی استخر

خلاصه مطلب
زمستان در راه است. آیا استخر خود را برای زمستان آماده کرده اید؟ اگر قصد دارید در این فصل استخر خود را تعطیل کنید، وجود یک روکش استخر برای این کار ضروری است. این روکش ­ها از استخر شما در برابر عناصر و جمع شدن زباله­ها، شاخه و...

جدول سر تیترها

زمستان در راه است. آیا استخر خود را برای زمستان آماده کرده اید؟ اگر قصد دارید در این فصل استخر خود را تعطیل کنید، وجود یک روکش استخر برای این کار ضروری است. این روکش ­ها از استخر شما در برابر عناصر و جمع شدن زباله­ها، شاخه و برگ درختان، گردو خاک محافظت کرده و یک حفاظ مهم برای کودکان و حیوانات خانگی ایجاد می­نمایند.

چه روکشی مناسب استخر شماست؟ در این مقاله تعدادی از محبوب­ترین روکش های استخری را بررسی می کنیم.

انواع روکش های استاندارد زمستانی استخر

یک روکش زمستانی استاندارد به ­طور معمول از مواد ضد آب ساخته­ شده و برای جلوگیری از ورود برگ­های درختان، زباله­ ها و البته نور خورشید به استخر در طول مدتی که استفاده نمی­شود، طراحی شده­ است.

روکش­ های زمستانی استخر، مقرون ­به ­صرفه بوده و برای هر دو نوع استخرهای روی زمین و بالاتر از سطح زمین به­ طورگسترده مورد استفاده قرار می گیرند؛ نصب آنها معمولاً آسان است و بیشتر آن ها باید ظرف دو یا پنج سال بسته به شرایط آب و هوای منطقه ای تعویض شوند. این روکش ها به ­گونه ­ای طراحی شده ­اند که به ­طور ثابت و محکم در محل خود باقی­ بمانند، روکش­ های بالاتر از سطح زمین توسط کابل های سنگین در محل نگهداری می­شوند. روکش­ های زمستانی استخرهای هم سطح زمین، با کیسه های آب طراحی­ شده مخصوص نگهداری می شوند – آنها تحمل وزن سنگین را ندارند.

روکش ­های ایمنی

قیمت روکش­ های ایمنی استخر کمی از روکش­ های زمستانی استاندارد استخر بیشتر خواهد بود و نصب آن نیز اندکی به کار بیشتر احتیاج دارد. اما بسیاری از دارندگان استخر می­دانند که این روکش­ ها ارزش این هزینه و کار اضافی را دارند: روکش­ های ایمنی ماندگاری طولانی ­تری دارند ( البته درصورتیکه به درستی از آنها نگهداری شود) و در صورت افتادن کودک یا یک حیوان خانگی روی آنها، از استحکام کافی برخوردار هستند.

دو نوع روکش ایمنی وجود دارد:

روکش ­های ایمنی سخت

روکش­ های ایمنی سخت با دوام، با ماندگاری طولانی به گونه ­ای طراحی شده ­اند که در مقابل بقایای سنگین برف و یخ ایستادگی کنند. همچنین مانع از تابش نور خورشید می­شوند که خود از رشد جلبک ­های مضر جلوگیری می­کند. این روکش ها جایی برای عبور آب باران و برف ذوب شده ندارند ، به این معنی که برای تخلیه آب اضافی روی روکش استخر خود، به پمپ احتیاج خواهید داشت.

روکش­ های ایمنی شبکه ­ای (توری)

روکش­ های ایمنی شبکه­ ای از استخر شما محافظت کرده و از ورود ضایعاتی چون شاخه و برگ درختان جلوگیری می­کند. روکش­­ های توری توسط شبکه ای از تسمه­ های محکم و با دوام در محل تثبیت می­شوند، به این معنی که در تمام طول زمستان این روکش در محل خود محکم قرار می­گیرند و به راحتی می تواند هزاران پوند وزن را تحمل کند. گرچه این نوع روکش جلوی تمام نور خورشید را نمی­گیرد، اما اکثر آنها تاحدودی از آب استخر در برابر تابش آفتاب محافظت کرده و مانع از رشد جلبک ها می شوند. از آنجایی که آب می تواند به راحتی از میان این توری­ ها عبور کند ، به پمپ روکش استخر نیازی نیست.

چرا به یک روکش ایمنی احتیاج خواهید داشت؟

روکش­های زمستانی مانع از عبور زباله­ها و نورخورشید می­شوند ولی معمولاً تحمل وزن زیادی ندارند. از سوی دیگر، روکش­های ایمنی با هدف تحمل وزن اضافی ساخته­می­شوند که نشان از آن است که توانایی دور نگهداشتن کودکان و حیوانات خانگی از آب استخر را دارند.

روکش استخر اتوماتیک

اگرچه این نوع روکش قیمت به مراتب بیشتری دارد، ولی یک روکش استخر اتوماتیک به سادگی، قیمت بالای خود را جبران می کند. با داشتن یک روکش خودکار، تنها با لمس یک دکمه، استحکام یک روکش ایمنی را دریافت می کنید. این روکش­های جمع شونده از متریال بسیار بادوام ساخته شده و به گونه­ای طراحی گردیده­اند که از ورود ضایعات، نور خورشید ، انسان و حیوانات خانگی به استخر جلوگیری کنند. بر خلاف روکش­ های ایمنی سنتی، این روکش ­ها توکار بوده و با یک دکمه یا سوئیچ کنترل می شوند.

روکش های اتوماتیک به­ طور کامل بسته می­شوند و هیچ چیز از آن عبور نمی­کند. البته این روکش ­ها برای هر استخری مناسب نیستند و ممکن است برای استخرهای ساخته­ شده بالاتر از سطح زمین یا استخرهایی با اشکال غیرمعمول بهترین گزینه نباشند. نکته دیگری که باید درنظر داشت این است که علاوه بر گران بودن نصب، روکش اصلی استخر هر 5 تا 7 سال بسته به شرایط آب و هوای منطقه ای نیاز به تعویض دارد.

فراتر از روکش­: تجهیزات و لوازم جانبی استخر

به ­منظور آماده کردن استخر برای زمستان، کارهایی بیش از انتخاب یک روکش باید انجام داد. شما می­توانید از میان تجهیزات زمستانی گوناگون استخر گزینه­ هایی را برگزینید که به شما در امر پاک کردن برف و زباله ­ها، حفظ تعادل شیمیایی استخر و غیره کمک کند، ازجمله:

  • برف­روب: برف وزن بسیار زیادی دارد و می­تواند به سرعت روکش استخر شما را در هم بشکند. منتظر ذوب شدن برف­ ها نمانید. درعوض، از یک برف روب با دسته بلند برای کنار زدن برف­ ها استفاده کنید. از برف روب­ های ساخته ­شده از لاستیک نرم را استفاده کنید چون باعث آسیب یا پارگی روکش استخر نخواهند شد.
  • بالشتک ­های هوا: این مورد برای استخرهای بالاتر از سطح زمین ضرورت دارد. بالشتک­ های هوا باید زیر روکش زمستانی استخر شما قرار بگیرند. این بالشتک ها به کاهش فشار کمک کرده و با انجماد آب درون استخر، از دیواره ­های آن نیز محافظت می­کنند. همچنین از جمع شدن برگ­ ها، زباله­ ها و آب در مرکز روکش جلوگیری می­کنند.
  • کیت­ های وصله روکش ایمنی: درصورتیکه روکش استخر شما پاره شود یا آسیب ببیند، یک کیت وصله می­تواند به ­سرعت آن را تعمیر کند. داشتن یک یا دو کیت وصله درون یک جعبه می­تواند ایده خوبی باشد.
  • کیت­ های شیمیایی زمستان: کیت­های شیمیایی زمستان می­توانند از رنگی شدن آب جلوگیری کنند، رشد جلبک­ ها را مهار کنند و آب استخر را تا فصل بعدی شنا تازه نگه دارند.
  • برگ گیر : این توری­ های سبک برای قرارگیری روی روکش ایمنی استخر طراحی شده­اند. این وسیله خارج کردن ضایعات و زباله ­ها را تسهیل کرده است. توری را بردارید و برگ­ ها را خارج کنید، به همین سادگی!

سوالات متداول مربوط به روکش استخر

سوال: طول عمر روکش استخر من چقدر خواهد بود؟

جواب: یک روکش زمستانی معمول می­تواند 3 تا 5 سال دوام بیاورد ولی یک روکش ایمنی محکم­تر (همانند روکش سخت یا شبکه ­ای) حتی بین 10 تا 15 سال نیز دوام خواهد داشت.

سوال: هزینه یک روکش استخر چقدر خواهد بود؟

جواب: این مسئله به عوامل متعددی بستگی دارد ازجمله اندازه و شکل استخر یا نوع روکشی که انتخاب می­کنید. به­ طور کلی، روکش ­های کوچکتر یا روکش ­های ساخته­ شده از توری هزینه کمتری نسبت به روکش ­های سخت و بلندتر دارند.  البته، روکش­ های اتوماتیک گرانترین نوع روکش هستند. فروشنده­ ای که تجهیزات استخر ارائه می­کند می­تواند بر اساس ابعاد استخر شما برآورد دقیق­تری از قیمت در اختیار شما قراردهد.

سوال: آیا می­توان روکش استخر را تعمیر کرد؟

جواب: اگر روکش استخر شما آسیبی جزئی دیده ­باشد، مانند یک سوراخ یا پارگی کوچک، می­توانید آنرا با کیت وصله مخصوص تعمیر کنید. به­ خاطر داشته ­باشید که اگر روکش استخر شما کهنه شده باشد، یا اگر آسیب وارده زیاد باشد، بهتر است آن را تعویض کنید.

سوال: روکش ­های استخر چگونه عمل می­کنند؟

جواب: مکانیزم روکش­ های استخر بسیار ساده است: این روکش­ها به­ عنوان حفاظی بین استخر شنا و عناصر خارجی عمل می­کنند. یک روکش استخر اصلی می­تواند به حفظ گرما، محافظت در برابر آشغال و کثیفی، مسدود کردن نور خورشید و مهار رشد جلبک ­ها کمک کند. برخی از روکش ­ها که تحت عنوان روکش ­های ایمنی شناخته می­شوند، از قدرت کافی برای جلوگیری از افتادن افراد یا حیوانات خانگی به درون آب نیز برخوردار هستند.

سوال: پمپ روکش استخر چیست؟ آیا داشتن آن ضروری است؟

جواب: پمپ روکش استخر از تجمع آب باران و برف ذوب شده روی روکش و سنگین شدن آن جلوگیری می­کند. در صورتیکه روکش سخت را انتخاب کنید به یک پمپ نیز نیاز خواهید داشت. اگر یک روکش استخر توری را ترجیح دهید، لازم نیست نگران خرید پمپ روکش استخر باشید. سوراخ ­های ریز درون توری از تجمع آب جلوگیری می­کند.

سوال: به چه نوع روکش زمستانی استخری نیاز خواهم داشت؟

جواب: روکش استخری که انتخاب می­کنید به چندین عامل بستگی دارد: آیا استخر شما روی زمین واقع شده است یا بالاتر از سطح زمین؟ آیا جایی که زندگی می کنید برف زیادی می­بارد؟ آیا به چیزی قدرتمندتر و فوق العاده بادوام احتیاج دارید یا روکشی سریع و آسان می­خواهید؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های موجود با یک فروشنده متخصص در زمینه تجهیزات استخر تماس بگیرید.

سوال: آیا لازم است روکش استخر را تمیز کنیم؟

جواب: بله! برنامه منظم تعمیر و نگهداری می­تواند باعث افزایش طول عمر روکش استخر گردد. در اینجا توصیه ­هایی برای حفظ روکش در بهترین شکل خود ارائه شده ­است.

  • زباله ­ها، برگ­ها و برف را خیلی زود پاک کنید. اگر استخر شما با درختان احاطه شده است، یک توری برگ روی روکش خود اضافه کنید – این توری جمع کردن ضایعات را بسیار آسان تر می­کند!
  • برای از بین بردن کثیفی و مواد شیمیایی روکش را با مواد شوینده ملایم (صابون ظرف­شویی به خوبی عمل می­کند) و یک برس استخر بشویید.
  • روکش استخر خود را برای وجود سوراخ ، پارگی و سایر علائم سایش بررسی کنید.
  • اگر به آب استخر خود مواد شیمیایی اضافه می­کنید، حداقل دو ساعت برای قراردادن روکش استخر خود صبر کنید.
مقالات مرتبط
نظرات
نظرات خودتان را در مورد این مطلب بیان کنید